Якими є складові продуктивної навчальної роботи з учнями? Над цим питанням важливо замислитися перед початком навчального року, коли ми здійснюємо планування діяльності наперед.
Я багато пишу про використання цифрових інструментів у навчальній роботі, а також про те, як спроектувати її за інноваційними сценаріями, але є такі чотири складові навчальної діяльності, без яких робота з учнями не буде настільки плідною, наскільки б могла.
ПЕРША СКЛАДОВА навчальної роботи з учнями
Вибудовування ДОВІРЧИХ СТОСУНКІВ з учнями
Це дуже важливо. Освітній процес включає в себе не лише передачу знань, але й мотивацію, і довіру. І останньої ніяк не можна виключити, оскільки партнерські стосунки – це основа реалізації принципів нової педагогіки.
Якщо учні вам довіряють і розуміють, що ви – та людина, яка їм допомагає та скеровує їх, а не контролює та наказує; якщо ви цікаві учням і вам цікаво з ними, то можна вважати, що у вас вибудувані довірчі стосунки, і тоді ви можете проектувати свій урок за одним з інноваційних сценаріїв. За таких умов набагато легше застосовувати нові методи та використовувати цифрові інструменти: результат буде значно кращим, ніж перед тим.
ДРУГА СКЛАДОВА навчальної роботи з учнями
ВИЯВЛЕННЯ КОЛА ІНТЕРЕСІВ учнів
Коли учні прийдуть на ваш урок уперше, варто приділити увагу тому, щоб дізнатися про їхні вподобання й про те, якій діяльності вони надають перевагу. Розпочніть саме із цього.
Можна використовувати гугл-форму, як це робила я, запитуючи в дітей, які теми з мого предмету їм цікаво вивчити, які питання вони мають, чим учні можуть поділитися та чи цікаво їм самим побути в ролі вчителя. Це перший ваш крок назустріч школярам, а потім те саме зроблять уже діти.
Учні можуть мати безліч запитань, частина з яких виходить за межі шкільної програми. Враховуючи це, учитель здійснює планування навчальної діяльності.
Ви спитаєте: як це працює? Цей крок назустріч робить процес навчання усвідомленим. Учень розуміє, навіщо він іде сьогодні на урок і що ви – та людина, яка допоможе йому знайти відповіді на питання, що цікавлять.
ТРЕТЯ СКЛАДОВА навчальної роботи з учнями
Ваші ВИСОКІ ОЧІКУВАННЯ від учнів
Я колись читала про експеримент, що був проведений у Сан-Франциско серед учителів початкової школи, яких об’єднали у дві групи. Одній із них сказали, що за сумлінну роботу педагоги отримають можливість працювати з обдарованими першокласниками, вільно реалізуючи свій творчий потенціал. Другу групу ні про що не попереджали, хоча насправді рівень усіх учнів, що брали участь в експерименті, був приблизно однаковий.
Коли експеримент закінчився (не пам’ятаю точно, скільки він тривав), провели тестування учнів. Здогадуєтеся, якими були результати? Ті учні, яких навчали вчителі як обдарованих, мали кращі показники.
Що це означає?
Чим вищі ваші очікування від учнів, чим більше ви вірите в школярів, чим упевненіші ви в тому, що діти здатні на більше, ніж здається, тим вищі результати отримуєте.
Отже, до класу треба заходити із цілковитою впевненістю, що у вас саме такі – обдаровані – учні – їх ви й отримаєте в підсумку. Ось це і є магією навчального процесу.
Імовірно, ви стикалися зі скептичною налаштованістю деяких педагогів, яка могла стати на заваді вашій творчості, особливо якщо ви молодий учитель. Такі колеги зазвичай могли говорити щось на кшталт «подивимося на тебе через рік…», «навіщо це тобі треба…», «ти просто ще не знаєш…», «скоро твої крила опустяться…».
Насправді ж, педагог, який летить на своїх крилах до класу, робить усе правильно: чим вищі його очікування, тим кращі результати демонструють його учні. Пам’ятайте про це й не звертайте уваги на тих, хто говорить протилежне!
ЧЕТВЕРТА СКЛАДОВА навчальної роботи з учнями
Колеги, це ПОСМІШКА 😊
Ми надто серйозні: чимало проблем і турбот, нова програма, багато учнів (чи, навпаки, дуже мало), адміністрація не влаштовує, паперів надмір – і… немає посмішок. Мало посміхаються вчителі в школі.
Насправді ж, посмішка багато на що здатна. Рей Бредбері сказав: «Використовуйте свою посмішку, аби змінити світ, і не дозволяйте світові змінити вашу посмішку».
Обов’язково посміхайтеся, заходячи до класу. Посміхайтеся своїм учням на перерві. Хай вони заходять до вашого класу та йдуть із нього з гарним настроєм. Навчальний контент – це лише маленька частинка шкільного життя. У ньому обов’язково має знайтися місце й для емоційного компонента.
Вважаю, що описані вище чотири складові – вибудовування довірчих стосунків з учнями, виявлення кола інтересів дітей, високі очікування та посмішка – є фундаментом для проектування продуктивного та захопливого навчального процесу. Вони магічні, адже це те, що не можна побачити, виміряти, передати, зафіксувати, але те, що працює. До цього треба прагнути.
Редакція тексту Наталья Романова
Переклала статтю Сітькова Ірина