Групова робота може забезпечити глибоке, усвідомлене навчання. Її переваги полягають у тому, що під час спільної діяльности можна впоратися з більш складним завданням та, звичайно, розвинути певні навички. Головне, аби така робота була ретельно продумана, точно спланована й до певної міри скеровувалася вчителем.
ЩО ТАКЕ ГРУПОВА РОБОТА
У літературі можна зустріти різні терміни: групова робота, командна робота, спільна робота (cooperative learning, collaborative learning, team learning, group work, study teams, work groups), що часто вживаються як синоніми.
Загалом, групова робота – це загальне поняття, яким називають низку методів і технік, що допомагають організувати спільну діяльність учнів та керувати нею.
Організувати групову роботу можна як кооперативну (командну) або колаборативну.
Кооперативна (або ж командна) робота передбачає
- розподіл роботи між учасниками команди;
- кожен учасник розв’язує конкретні завдання;
- результат роботи групи презентують як одне ціле;
- кожен учасник несе відповідальність за результат групової діяльности;
- важливі мотиваційна схема та згуртованість.
Колаборативна робота має такі риси:
- навчання побудоване на взаємодії;
- завдання не розподіляються між членами групи;
- усі учасники задіяні в процесі розв’язання спільної проблеми;
- важливі різні (неоднакові) знання й досвід кожного учасника;
- учасники здобувають знання в процесі спільного пошуку інформації, її обговорення, усвідомлення;
- внесок кожного в розв’язання завдання може бути різним – більшим чи меншим;
- під час комунікації учасники конструюють нові знання.
Аби досягти кращих навчальних результатів, необхідно продумати мету групової роботи, її структуру, завдання, підсумок, обрати методи рефлексії та скласти детальні інструкції, якими, працюючи, користуватиметься учень.
ЦІЛІ ГРУПОВОЇ РОБОТИ
Ураховуючи, що групова робота може бути колаборативною чи кооперативною, важливо розуміти:
фокус колаборативної роботи – процес;
фокус кооперативної роботи – продукт.
При роботі в групах акцент може робитися тією чи іншою мірою або на вивченні навчального змісту, або на самому процесі.
Якщо ви обираєте перший тип групової роботи, то звертайте увагу на розвиток інтелектуальних умінь (розв’язання проблем; аналіз, оцінювання інформації, її узагальнення, класифікація; створення карти понять, пошук аргументів).
Якщо другий, то увага зосереджується на розвиткові особистісних і соціяльних умінь (уміння спілкуватися, чути й слухати, навички спільної роботи, уміння підпорядковувати власну діяльність спільній меті, бути співавтором).
Колеги, однією з найважливіших умов продуктивної групової роботи є розуміння вчителем мети й способу реалізації учасниками обраного виду діяльности.
Цілі можуть бути різноманітними, і для кожної з них добираються відповідні методи чи способи роботи:
- вивчення/здобування нової інформації (мозаїка, взаємне навчання, двадцять важливих думок, упорядкування/класифікація навчального матеріялу);
- розвиток уміння аналізувати (розбір кейсів, обговорення, симуляції);
- розвиток соціяльних умінь (групові дискусії, обговорення, снігова куля, акваріум);
- виявлення розбіжностей у переконаннях, досвіді, положеннях, розумінні (рольові ігри, інтерв’ю, світове кафе, академічна суперечка);
- генерування нових ідей та їхня реалізація (мозковий штурм, проєкти);
- створення можливости для учнів навчитися відчувати й розуміти себе (рапорти й самоаналіз під час групової роботи).
Однією з найважливіших умов продуктивної групової роботи є розуміння вчителем мети й способу реалізації учасниками обраного виду діяльности.
ПІДГОТОВКА ГРУПОВОЇ РОБОТИ
Щоб на уроці групова робота не перетворилася на ситуацію “сядемо разом, поговоримо” й аби вона була зосереджена на навчальній діяльности, її необхідно планувати.
Підготовка групової роботи включає в себе такі аспекти.
-
Розуміння мети проведення групової роботи й наявність точних уявлень про очікуваний навчальний результат.
Це один з найважливіших аспектів досягнення ефективної організації роботи групи, бо інтереси учнів та їхні особисті цілі можуть не збігатися з цілями групової роботи.
Школярі повинні чітко розуміти, чому завдання виконують у групі, чим корисна ця робота для них, який результат вони повинні отримати, працюючи в такий спосіб.
Тому учням важливо роз’яснити цілі роботи, аби школярі краще розуміли й усвідомлювали важливість того досвіду, який отримують під час спільної діяльности.
-
Формулювання проблеми, вибір завдань.
Завдання для групової роботи мають бути складені так, аби вони були доречними саме для зазначеної діяльности. Не варто в групі виконувати те, що легше та швидше розв’язати індивідуально. Для спільної роботи доцільним є досить складне й багатогранне завдання, яке може мати кілька варіянтів розв’язання, вимагати різноманітних умінь та дій, а також дозволяє кожному з учнів зробити свій, більший чи менший, внесок у результат.
-
Формування в учнів готовности до групової роботи.
Аби групова робота відбулася, учнів варто підготувати до неї. Гадаю, нікого не здивую, коли скажу, що школярі не зовсім уміють працювати разом.
Дітей треба навчати ефективних способів взаємодії та стратегій спільної діяльности.
Також для плідної роботи необхідно, щоб учні в групі мали приблизно однаковий рівень знань та схоже розуміння необхідних понять, концепцій і теорій.
-
Підготовка потрібних дидактичних матеріялів і запуск процесу групової роботи.
Учитель та школярі повинні мати точне уявлення про те, як відбуватиметься спільна робота: за яким принципом групи будуть створені, який матимуть регламент, як потрібно представити результат роботи, якими є критерії оцінювання.
Опис завдання для груп і таймер можна вивести на екран за допомогою проєктора. Також можна подати картинку, де схематично зображено, як розташовуються групи в класі. В учнів можуть бути напохваті інструкції/список запитань/теоретичний матеріял/завдання тощо, тобто все те, що допоможе зробити спільну діяльність більш плідною.
Колеги, напишіть у коментарях, який з етапів для вас найскладніший.
4 МЕТОДИ ГРУПОВОЇ РОБОТИ
ОЦІНЮВАННЯ
Як і для окреслення мети, для оцінювання діяльности учнів та її результату важливо розуміти:
фокус колаборативної роботи – процес;
фокус кооперативної роботи – продукт.
Виходить, що ми можемо оцінити як процес взаємодії та спільної роботи над чимось, так і результат роботи групи, який отримали чи до якого прийшли учні, або ж те й інше разом.
Як ми це робимо? Декілька варіянтів.
1. Оцінюючи процес, зазначаємо критерії, що дозволять роботу в групі зробити продуктивною. Чинники подають у вигляді чек-листа або критерійної матриці оцінювання. Останню можна використовувати для скеровування роботи групи: спираючись на зазначені вимоги, школярі вчаться вибудовувати спільну діяльність. У такому разі бал не виставляють (а можна й поставити оцінку). Також за цією матрицею учні можуть оцінити себе самі. Головне, аби школярі ознайомилися з критеріями до початку роботи й знали, буде чи ні виставлено бал після завершення спільної роботи.
2. За умови оцінювання результату використовують матрицю оцінювання, яка містить чинники, що визначають якість виконаної учнями роботи.
3. Оцінюючи процес і результат діяльности групи, яка працює над конкретним завданням, складають критерійну таблицю, де розписані всі чинники, що стосуються як першого, так і другого.
Я подготовила критериальную матрицу оценивания групповой работы, которую вы можете получить, если заполните форму ниже.
Буду рада, если эта публикация окажется полезной для вас. Пишите какие еще у вас есть вопросы по групповой работе. Здесь вы можете ознакомиться со всеми публикациями по поддержке учебного процесса.
Интересных уроков,
Марина Курвитс
Матеріял, використаний при написанні публікації:
Karm, M. (2013). Õppemeetodid Kõrgkoolis
Переклала статтю Сітькова Ірина
Дякую за цікаву та корисну інформацію. Дуже грунтовна, продумана публікація!
Благодарю, Наталия! Дякую :)!